- Dohvati vezu
- X
- e-pošta
- Druge aplikacije
Njemačka službeno priznala treći spol, od 2018. godine opcija u rodnim listovima
Vrhovni sud Njemačke naredio je da se od sada na službenim dokumentima, osim muškog i ženskog, mora naći i treći spol koji će se voditi pod terminom interseksualni ljudi ili nekim drugim imenom koje će biti pozitivno.
Ova promjena najprije će biti na rodnim listovima do kraja sljedeće godine. Odluka je donesena nakon što je interseksualna osoba, koja nije ni muškarac ni žena prema analizi hromosoma, podnijela zahtjev tražeći da svoj spol registruje kao "inter". Vlasti su odbile zahtjev jer prema civilnom zakonu postoje oznake za muški i ženski spol te prazno polje.
U odluci vrhovnog suda navodi se kako je dodjeljivanje spola od velike važnosti za identitet osobe, kako za njeno samopouzdanje, tako i za percepciju drugih.
Sudija je rekao kako je bilo neopravdano tjerati ljude koji nisu ni muškarci ni žene da ostave prazno polje.
Interseksualna osoba je osoba čiji se spol razvija van tipičnog razvoja spola kao izričito muškog ili ženskog. Interseksualnost uključuje atipičan razvoj unutar hromozoma, gonada, hormona i spolnih organa. Interseksualna osoba može imati XX hromozome, ali i organ koji je poput falusa ili XY hromozome i vaginu.
„Pitanje spola je od velike važnosti, a to vrijedi i za one osobe koje se ne osjećaju pripadnicima ni ženskog niti muškog spola“, stoji u objašnjenju Ustavnog suda. Sud je zakonodavcima naložio da do kraja 2018. omoguće da se pitanje spola, pored muškog i ženskog, proširi za treću mogućnost ili da se u potpunosti izbaci određivanje po spolu.
Suci prvog senata Ustavnog suda odlučili su sa sedam glasova 'za' i jednim 'protiv' i time reagirali na tužbu jedne transrodne osobe koja je kod matičara tražila da se po pitanju roda izjasni kao „različito“, od ponuđenih dviju kategorija, što je matičar odbacio. Ustavni sud je odlučio da opaska „bez odredbe“ kod pitanja spola u rodnom listu ili ostalim službenim dokumentima nije dostatna.
Ured Bundestaga za borbu protiv diskriminacije je odluku Ustavnog suda okarakterizirao kao „povijesnu odluku u borbi za ravnopravnost transrodnih osoba“. „Suci u Karlsruheu su jasno dali do znanja da je zaštita od diskriminacije zbog spola ne vrijedi samo za žene ili muškarce, nego i za osobe koje se ne osjećaju pripadnicima niti jednog od ova dva spola“, rekla je voditeljica parlamentarnog ureda Christine Lueders.
Izvor: klix.ba, vecernji.hr
- Dohvati vezu
- X
- e-pošta
- Druge aplikacije
Primjedbe
Objavi komentar